V novele zákona o zdravotnom poistení, cez pozmeňujúci návrh, schválil parlament zásadnú zmenu. Od januára sa ruší strop, z ktorého zamestnanci, zamestnávatelia a živnostníci odvádzajú poistné do zdravotných poisťovní. Z príjmu nad 4.290,- eur, čo je päťnásobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, sa zdravotné neodvádza. Od januára všetci tí, ktorí budú mať relatívne vysoké príjmy a zároveň aj vysoké vymeriavacie základy – viac ako 52.980,- eur, zaplatia na zdravotných odvodoch viac.

Štát bude za svojich poistencov dávať menej – sadzba klesne od 1. januára budúceho roka na 3,78 percenta. Minister tento krok odôvodnil tým, aby po zrušení maximálneho vymeriavacieho základu a vyššiemu príjmu do poisťovní, mohol štát zobrať z prevádzkových peňazí a dať ich do kapitálových.
Podľa šéfa rezortu je hlavným cieľom tejto zmeny vybrať od ľudí viac peňazí do zdravotníctva a potrebou vyššej solidarity poistného systému v zdravotníctve. Podľa ministerstva práve existencia maximálneho vymeriavacieho základu spôsobuje, že s rastom príjmov nad úroveň 5-násobku priemernej mesačnej mzdy sa znižuje solidarita pri odvode poistného.

Maximálny vymeriavací základ pri zdravotných odvodoch sa neruší pri tých, ktorí sa chystajú vyplatiť si dividendy.

Pre dividendy, ktoré vznikli v účtovnom období od 1. 1. 2011 do 31. 12. 2012 sa zachováva sadzba 10 percent (5 percent pre osoby so zdravotným postihnutím) a doterajší strop, 60-násobok priemernej mesačnej mzdy.

Zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu sa netýka ani dividend, ktoré vznikli v účtovnom období od 1. 1. 2013 do 31. 12. 2016 a budú vyplatené kedykoľvek v budúcnosti, pretože pre tieto sa tiež zachováva doterajší strop, 60-násobok priemernej mesačnej mzdy.

(Zdroj www.etrend.sk)